Kresowe przysmaki

Kuchnia podlaska jest niezwykle bogata, urozmaicona wpływami kuchni litewskiej, białoruskiej, tatarskiej a nawet zachodnio-ukraińskiej.

Solianka

Rosyjska zupa z charakterem. Nazywana tam solanką. Popularna również na Ukrainie. Jej nazwa wywodzi się od soli i słonego smaku kiszonych ogórków. Kwaśna, wytrawna zupa. Stawia na nogi po całonocnej zabawie.

Kindziuk

Mięso krojone, gruborozdrobnione, podsuszane wędzone w tradycyjnej wędzarni opalanej drewnem. Zawiera tylko naturalne przyprawy. Kindziuk jest tradycyjną wędliną litewską, nazywaną tam skilandis.

Kumpiak

To szynka barania, z której usunięto uprzednio dolną kość. Soli się przez dwa tygodnie z dużą ilością naturalnych przypraw. Tak przygotowane mięso wędzi się w chłodnym dymie przez około dwanaście godzin. Szynka ma swojski smak i tradycyjny wiejski aromat. Istotne znaczenie tego specjału ma dobór zwierząt, które muszą być hodowane tylko metodami naturalnymi.

Kiszka ziemniaczana i babka

Mają swoje święto. Co roku w Supraślu maju i czerwcu odbywają się Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki. Na Podlasiu babkę piekło się od wieków. Znacznie częściej niż kiszkę, ponieważ do jej przyrządzenia nie jest potrzebne jelito wieprzowe.

Copyright 2015 by Restauracja Starówka. All rights reserved.

Projekt i realizacja: Internet-media.pl